LED High Bay UFO 150W – 150 lm/W – IP65 – Sensor som tillval
-
1–2 dagar -
5 år -
308 x 308 x 181mm -
150 l/vecka -
150W -
IP65
- Kategorier:
- 150 watt LED UFO hög bay
- LED-hög bay
LED High Bay UFO 150W är en kraftfull och energieffektiv industriell LED-lampa speciellt utvecklad för att belysa utrymmen med högt i tak . Med en hög effektivitet på 150 lumen per watt levererar denna lampa ett mycket högt ljusflöde med låg energiförbrukning, perfekt för professionella och industriella tillämpningar.
Denna LED High Bay-belysning används flitigt i lager, distributionscentraler, produktionshallar och verkstäder , där starkt och pålitligt ljus är avgörande för säkert och effektivt arbete. Tack vare det robusta IP65-aluminiumhöljet är lampan även lämplig för dammiga och fuktiga miljöer , såsom skjul, garage, jordbrukslager, stall och ridbanor .
Denna lampa ger även jämn och kraftfull belysning i sporthallar, gymnastiksalar och parkeringsgarage . Dessutom är lampan mycket lämplig för affärslokaler, utställningslokaler med högt i tak och kommersiella utrymmen . Tack vare IP65-skyddet kan lampan även användas i täckta utomhusapplikationer , såsom lastnings- och lossningszoner, tak och utomhusindustriområden .
Lampan är förberedd för användning med en sensor , men sensorer ingår inte som standard och kan beställas separat . Utan sensor fungerar lampan helt normalt som en vanlig LED High Bay-belysning .
LED High Bay UFO 150W är inte dimbar och har en fast effekt, vilket garanterar ett stabilt och pålitligt ljusflöde. Kombinerat med högkvalitativa Philips SMD3030 LED-lampor , en livslängd på 50 000 timmar , energiklass A+++ och 5 års garanti är denna lampa ett hållbart val för intensiv daglig användning.
Lamporna levereras exklusivt i askar om 3 , vilket gör denna version särskilt lämplig för projektbaserade tillämpningar.
| SKU | 90051 |
|---|---|
| Wattage | 150W |
| Minimale aankoop | 1 låda ( 3 Stycke ) |
| Afmeting | 308 x 308 x 181mm |
| Dikte (in_mm) | 181 mm |
| Diameter | 308 mm |
| voorraad | 1–2 dagar |
| Vikt | 2.200000 |
| Voltage | 100-277V, 50/60Hz |
| Aansluiting | Nätkabel +/- 110cm |
| Type lichtbron | LED |
| Te gebruiken bij temp. | -20°C–+60°C |
| Lumen | 150 l/vecka |
| Incl. Driver | Sosen Driver |
| LED Type | Epistar 2835 |
| Ip | IP65 |
| Kwh/jaar | 300 |
| Geleverd incl. lichtbron | Ja |
| Gebruik | Använd inomhus och utomhus |
| Beam Angle | 90° |
| Warranty | 5 år |
| Behuizing | Aluminium och PMMA |
| Energielabel | A+++ |
| Lifetime [h] | 50000 |
| Certificate | CE / RoHS |
| Cooperation with a dimmer | ALTERNATIV |
| Cri | 80 |
| Produktens färg | Svart |






