-
1–2 dagar -
2 år -
295*595*30mm -
80 l/vikt -
24W -
IP20
- Kategorier:
- LED-paneler
- LED-paneler 30x60cm
- Erbjuda
Konst: 101 BW Dimay
Denna LED-panel (bakgrundsbelyst) har måtten 29,5x59,5 cm och är 25 mm tjock.
Panelen har en strömförbrukning på 24 watt och en ljuseffekt på 80 l/watt.
Finns i olika ljusfärger K3000, K4000 och K6000
Sidorna är avslutade med en vit aluminiumkant som är cirka 24 mm bred.
LED-panelen levereras som standard med ett flimmerfritt drivdon; till drivdonet är en sladd på +/- 20 cm ansluten som kan anslutas till elnätet.
Denna LED-panel är en bakgrundsbelyst panel och har en annan konstruktion än en vanlig LED-panel.
Strukturerad enligt följande:
• Ramen består av en plastbehållare med en höjd på 25 mm.
• Lysdioderna är monterade fördelade inuti lådan.
• Botten försedd med en opalplastplatta.
• Kanterna är avslutade med en vit aluminiumlist.
• Förare ingår.
Fördelar:
• Mindre material behövs, därför billigare.
• Ramen är mycket stabilare och vrider sig inte.
• Vid fel är lysdioderna enkla att byta ut.
• Lättare i vikt.
• Gulnar inte och den vita opalplattan är lätt att rengöra.
Undertak:
Du kan enkelt montera en LED-panel i ett undertak.
Du tar bort takplattan från taket och placerar LED-panelen i den; du behöver inget extra monteringsmaterial.
Ett betongtak:
Om du har ett tak där du inte kan montera en LED-panel I, kan du montera LED-panelen MOT taket.
Du behöver en ram för utanpåliggande montering. Denna ram består av fyra aluminiumprofiler som du skruvar fast i taket, varefter du kan skjuta in LED-panelen i dem. Klicka här för lämplig profil för denna panel.
Gipsskivstak:
Om du har ett tak med ett tomt utrymme ovanför, såsom ett gipstak, trätak etc., kan LED-panelen monteras mot taket.
Du behöver fyra klämmor för att montera LED-panelen. Klicka här för klämsetet.
Hängande LED-panel på kablar (Hängande set):
För att hänga panelen på kablar, även kallad pendel, behöver du en uppsättning stålkablar; klicka här .
Dessa kablar är maximalt 100 cm långa och kan justeras till önskad längd.
Vad är flimmerfritt?
Med en vanlig LED-panel flimrar ljuset; detta är inte synligt för blotta ögat. Om du tar ett foto eller en video med din mobiltelefon kommer du omedelbart att se flimret.
Dina ögon irriteras av detta ljus, vilket resulterar i känsliga ögon, huvudvärk och dålig koncentration.
Fikker-fri innebär att ljuset som avges från panelen är HELT konstant.
| SKU | 110BW |
|---|---|
| Wattage | 24W |
| Minimale aankoop | 1 Stycke |
| Afmeting | 295*595*30mm |
| Dikte (in_mm) | 25mm |
| voorraad | 1–2 dagar |
| Vikt | 0.500000 |
| Aansluiting | LED-drivare |
| Type lichtbron | LED |
| Te gebruiken bij temp. | -20°C–+50°C |
| Lumen | 80 l/vikt |
| Incl. Driver | Ja |
| LED Type | Epistar SMD4014 |
| Ip | IP20 |
| Kwh/jaar | 48 |
| Geleverd incl. lichtbron | Ja |
| Gebruik | Inne |
| Beam Angle | 120º |
| Warranty | 2 år |
| Behuizing | Aluminium |
| Energielabel | A+++ |
| Lifetime [h] | 50 000 |
| Certificate | CE / RoHS / TÜV |
| Cooperation with a dimmer | Nej |
| Cri | 80 |
| Produktens färg | Vit |





